čuklasovce - dlhoročný domov snopekovcov

Čuklasovce sú malou dedinkou, čupiacou pod úpätím Považského Inovca, na ceste vedúcej z Bánoviec nad Bebravou cez Dubodiel do Trenčianskeho Jastrabia. V tejto dedinke už dlhé roky žije rodina Snopekovcov a z tejto dedinky pochádzajú aj obaja moji rodičia. Na Čuklasovce mám najkrajšie spomienky z detských čias, keď sme chodievali k babke (Gustinke Snopkovej) na prádzniny. Zažil som tu mnoho nových a príjemných vecí. Jedny z prvých spomienok sa viažu na naháňanie sliepok na babkinom dvore, na to, ako ma môj dedko z maminej strany - Michal Masaryk - viezol na voze s koňmi šikovne držiac pritom opraty. Z detských čias si často spomeniem na prázdniny, keď sme s bratrancami a sesternicami vystrájali možné aj nemožné kúsky, samozrejme, na hranici slušnosti - to vtedy, keď niektorí z nás trebárs chodievali strašiť babku Ulku;-) Spomínam si na prázdniny, keď som napríklad aj pásaval kozy. Potom som o tom s nadšením rozprával spolužiakom v asi šiestej triede základnej školy, vravel som ako sme na kozy volávali: "Na, Mica, na!", z čoho mi potom na dosť dlhú dobu prischla prezývka "Mica", neskôr dotvorená na "Kolmica"...až pokým som nevyrástol do väčšej výšky - to už ma prezývali "Žirafa";-).

cuklasovce
Čuklasovce - kliknutím otvoríte obrázok v originálnej veľkosti.
Zdroj: http://velkedrzkovce.php5.sk


  Z HISTÓRIE ČUKLASOVIEC
    
    Čuklasovce sa spomínajú v roku 1352 ako Chuklaz, 1598 Cwklssocz. Vývin názvu obce bol v ďalších rokoch nasledovný:

1773 Csuklasz, Cžuklasowcze, 1786 Cschuklasz, Cschuklaszowce, 1808 Csuklász, Csuklaszócz, Cžuklasowce, 1863 Csuklasz, Csuklaszóc, 1873–1913 Csuklász, od r. 1920 Čuklasovce.  (Zdroj: Názvy obcí Slovenskej republiky /Vývin v rokoch 1773 - 1997/ - PhDr. Milan Majtán, DrSc. Bratislava: Veda 1998)  Pokračovanie...     


PRECHÁDZKA DNEŠNÝMI ČUKLASOVCAMI   

Čuklasovce sú od roku 1976 súčasťou obce Veľké Držkovce. Ak sa vyberiete do Čuklasoviec od Bánovskej doliny, naskytne sa vám tesne pred príchodom do obce nasledovný pohľad:
  Čuklasovce - panoráma
Kliknutím na obrázok ho zobrazíte v originálnej veľkosti.

Pokračovanie...


O Čuklasovciach a Tarabovci v čase svojej mladosti spísal pamäti môj strýko, Štefan Snopek. Ak máte záujem, môžete si ich prečítať.